Testvérem, ha nem találod az adott napot, akkor egy-két évvel előtte biztosan megtalálod

Szentek köztünk élnek,a múlt róluk beszélnek

Szentek köztünk élnek,a múlt róluk beszélnek

Sándor István szalézi vértanú boldoggá avatása

2013. október 15. - Andre Lowoa

Október 19-én, szombaton, a Budapesti Szent István-bazilika előtti téren sor kerül Sándor István vértanú, szalézi testvér boldoggá avatására.

Sándor István életének ismertetésével és bevezető közös imádsággal veszi kezdetét az ünneplés a bazilika előtti téren 9 óra 30 perctől.

A 10.30 perckor kezdődő szentmise főcelebránsa Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek.

Az ünnepélyes szentmise keretében a Szentatya megbízásából Angelo Amato bíboros, a Szenttéavatási Kongregáció prefektusa teszi közzé a boldoggá avatásra vonatkozó határozatot.



Sándor István szalézi szerzetesi hivatásához élete árán is hűséges volt. Megrendülten állunk a koncepciós per áldozata előtt, akit hamis vádak alapján megkínoztak, halálra ítéltek és kivégeztek – mondta Erdő Péter bíboros Sándor István boldoggá avatási szentmiséjén szombaton, a budapesti Szent István-bazilika előtti téren.



Az eseményen részt vett Áder János köztársasági elnök, Kövér László házelnök, Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár, a szalézi szerzetesrend magyarországi letelepedésének 100. évfordulója alkalmából rendezett centenáriumi év védnöke, továbbá Lévai Anikó, Orbán Viktor miniszterelnök felesége, Paskai László bíboros és Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius.

Ott voltak a szertartáson a mártír szerzetes rokonai, ismerősei és több száz szalézi szerzetes a világ több országából is, továbbá Pokorni Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke, Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, Mádl Dalma, Mádl Ferenc köztársasági elnök özvegye, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, Pokorni János, Pokorni Zoltán édesapja, aki Sándor István cellatársa volt.


Erdő Péter, a szentmise főcelebránsa a bazilika előtti zsúfolásig telt téren rámutatott: „gépies és elidegenedett világunkban ma is aktuális Sándor István üzenete. Egyéni és közösségi boldogulásunk útja Isten terve szerint a jól végzett munka, Sándor István személyében tehát a munkáját hittel és szeretettel végző ember példaképét tisztelhetjük.”

A bíboros felhívta a figyelmet arra: „Sándor István tisztelete legyen alkalom mindnyájunk számára a kiengesztelődésre és a lelki megújulásra! Személye legyen világító példa a hivatás vállalására, a becsületes munkavégzésre és a hűséges kitartásra Krisztus és az emberek szeretetében!”

Felidézte, hogy Sándor István szalézi hivatását még szülővárosában, Szolnokon kapta, és miután belépett a rendbe, nyomdász lett. Nagy lelkesedéssel foglalkozott a fiatal munkásokkal, és a szerzetesrendek 1950-es betiltása után is tovább dolgozott a fiatalokkal. Az a rendszer, amely magát munkáshatalomnak hirdette, nem tűrte, hogy éppen a fiatal munkások között valaki keresztény nevelést folytasson – mondta.

Erdő Péter rámutatott: Sándor István ellen azt hozták fel vádként, hogy államellenes tevékenységet folytatott és hazaárulást követett el, valójában azonban csak nevelői tevékenységet végzett a katolikus egyház tanítása szerint. A hatalom ezzel a perrel példát akart statuálni, hogy távol tartsa az egyházat a munkás fiataloktól. Sándor István száznyolcvannégy óra vallatás után is hűséges maradt hivatásához. Harminckilenc évesen kötél általi halálra ítélték, és 1953. június 8-án kivégezték.

Ferenc pápa képviseletében Angelo Amato bíboros, a Szenttéavatási Ügyek Kongregációjának prefektusa hirdette ki Sándor István boldoggá avatását. Azt mondta: „Ha a vallásüldözés szakadékot teremt az emberek között, a vértanúk áldozatukkal, a testvériséggel, a megbocsátással és az elfogadással hidakat építenek.”

Kiemelte, Boldog Sándor István „meg volt győződve arról, hogy a fiatal nyomdásztanulóknak szükségük van lelki nevelésre és vezetésre is”. Segített nekik a munka és a szabadidő hasznos eltöltésében, és volt egy 50-60 fiatal nyomdászinasból álló csoportja, amelynek tagjai a példája nyomán a szalézi hivatásra készültek – jegyezte meg.

Mint mondta, Sándor István minden szalézi papot vagy testvért emlékeztet arra, hogy „az Istennek szentelt élet egy valódi, vér nélküli mártíromság, amely napról napra kiteljesedik az evangélium és a szalézi karizma hűségében”.

Megemlítette, hogy a boldoggá avatási folyamathoz összegyűjtött tanúvallomások között van néhány, amely megemlíti, hogy Sándor István egyszer megmentett a haláltól egy súlyosan sérült fiút, aki a villamos kereke alá szorult. Egy másik alkalommal egy súlyosan beteg, tífuszos diák szüleinek ígérte meg, hogy vért ad, ha ezzel megmentheti a gyermek életét.

Rámutatott: Boldog Sándor István rendíthetetlenül megmaradt hitében. Inkább választotta a halált, ahelyett, hogy külföldre menekült volna vagy megtagadta volna szalézi hivatását.

Ferenc Pápa levele és Bíboros atya prédikációja olvasható teljes terjedelmében a szaléziak honlapján:

http://www.szaleziak.hu/boldog-sandor-istvan-vertanu


Don Pascual Chávez szalézi rendfőnök a szertartáson úgy fogalmazott: „nagy dolgokat művelt az Úr az ő egyházával, meghívva Sándor Istvánt az isteni gyermekség, a keresztség, az életszentség által mint fogadalmas szalézi szerzetest az egészen szélsőséges hűség vértanúságára. Tele vagyunk ma ezért örömmel”.

Hozzáfűzte: „nagy dolgokat művelt az Úr a magyar néppel, hogy a nehéz időkben Sándor István, egy fiatal élet tanújaként teljes életét az ifjúságnak szentelte a végső áldozathozatalig.”

Havasi József korábbi szalézi tartományfőnök kifejezésre juttatta: „nagy és emlékezetes nap ez számunkra, magyar szaléziak számára, de nagy és emlékezetes nap ez az egész magyar egyháznak is.”

Hangsúlyozta: Boldog Sándor Istvánt nemcsak tisztelni, hanem követni kell, nekünk is – mint tette Boldog Sándor István – tanúságot kell tennünk Krisztus mellett, és „szent elhatározással nekünk is hirdetni kell Krisztus evangéliumát”.

Sándor István boldoggá avatásának egyházmegyei eljárása 2006-ban kezdődött és 2007-ben fejeződött be. Ez idő alatt sok tanút hallgattak meg. Ennek folytatásaként a szentszéki eljárás 2008-ban kezdődött meg, a bíborosok kollégiumának döntése idén január 15-én született meg. A pápa március 27-én fogadta Angelo Amatót, és engedélyezte 63 új boldog dekrétumának kihirdetését. Közöttük volt az is, amely elismerte Sándor István vértanúságát.

A XX. és XXI. században a boldogok sorába emelt magyarok: Batthyány-Strattmann László, Apor Vilmos püspök, Meszlényi Zoltán püspök, Salkaházi Sára, Romzsa Tódor püspök, Scheffler János püspök és Bogdánffy Szilárd püspök, Sándor István vértanú.




Néhány budapesti lehetőség az előkészületre:


október 1- 31. Szalézi sziget a Loyola Caféban
ennek keretében: október 6. 20, 00 - szentmise a Jézus Szíve templomban
október 10 és 24 este 20, 00 - személyes találkozás a szalézi családdal a Kávézóban

Október 9. 19 óra - Vértanúink - Hitvallóink a Párbeszéd Házában - beszélgetés a tanúkkal
P. Havasi József, P. Ábrahám Béla

Október 11 - 12 - 13. - a 18 órai szentmise keretében triduum
óbudai Segítő Szűz Mária Kápolnában (1032 Óbuda Bécsi út 175.)
vezeti: P. Ábrahám Béla SDB tartományfőnök

Október 17. Filmbemutató az Urániában! Figyelem: az előzetesen megadott időpont technikai okok miatt megváltizott
2013. október 17, csütörtök este 19, 00 óra.
Isten szolgája, Sándor István - Rendező: Dér András

Sándor István boldoggá avatását kísérő szolnoki programok

1/ 2013. október 10, csütörtök, 16,00-kor a szolnoki Damjanich Múzeumban Sándor István kiállítás megnyitása. A kiállítást megnyitja: Dr. Beer Miklós váci megyéspüspök Úr és Szalay Ferenc Szolnok polgármestere. Közreműködik a szolnoki Vivaldi Keresztény Kamarazenekar Bali József karnagy vezetésével.

2/ 2013. október 11, péntek, 18,00-kor a szolnoki Tisza moziban vetítik Dér András: Isten szolgája Sándor István című filmjét, majd azt követően közönségtalálkozó lesz Dér András rendezővel és Orth Péter színésszel, a film főszereplőjével. A beszélgetést Máthé György szolnoki esperes-plébános vezeti.

3/ 2013. október 19, szombat, 10,30-kor boldoggá avatás Budapesten. Szolnokról külön vonat indul az eseményre. Jelentkezni a szolnoki Belvárosi Főplébánián lehet. Útiköltség: 1.500.- forint. Részletesebb tájékoztatást a szolnoki Belvárosi Főplébánia ad. Telefon: 56/371-203.

4/ 2013. október 20, vasárnap, 11,00-kor a szolnoki Belvárosi Nagytemplomban HÁLAADÓ SZENTMISE lesz a boldoggá avatásért. A szentmisét bemutatja: Dr. Beer Miklós váci megyéspüspök Úr, a szentbeszédet a Szalézi Rend generálisa Don Pascual Chávez Villanueva tartja. Jelen lesznek Jász-Nagykun-Szolnok Megye és a Szolnok város vezetői. Közreműködik a Jubilate kórus Kómár István atya, karnagy vezényletével. A szentmise után történik a Szolnokon még meglévő Ságvári Endre körút átkeresztelése Boldog Sándor István körúttá.

5/ 2013. október 25, péntek 11,00-kor a szolnoki Gépipari Szakiskola bejáratánál helyezzük el Boldog Sándor István emléktábláját. Ebben az iskolában tanult Sándor István. Az emléktáblát megáldja Ábrahám Béla, a Magyar Szalézi Társaság Tartományfőnöke. Közreműködnek a Gépipari Szakiskola növendékei.

6/ 2013. október 26, szombat 16,30-kor a Szent Imre Művelődési Otthon színháztermében lesz a helybeli KÉSZ csoport szervezésében, Dr. Varga Judit muzeológusnak, a Szalézi Centenáriumi Év vezetőjének Sándor Istvánról szóló előadása. Este 6 órakor, pedig ünnepi szentmisét tartunk Boldog Sándor István születésének 99. évfordulóján, melyet Havasi József szalézi atya mutat be. A szentmise után 19 órakor a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Karnagyok Kamarakórusa Vivaldi: Glória című művét adja elő. Zongorán kísér: Almainé Szabó Gabriella, vezényel: Vajna Katalin.

süti beállítások módosítása